Skip to Content

За що можуть забрати субсидію у 2017 році? Українців чекає новий закон і перерахунок «знижки»

Масштабна перевірка одержувачів соцвиплат почалася ще в минулому році. У 2017-му Міністерство фінансів готує новий закон про верифікації. Більшість українських сімей вже оформили субсидію на комунальні послуги. У цьому році держава витратить на компенсацію «знижки»  близько 51 мільярда гривень. Приблизно 5 млрд грн заощадять завдяки підвищенню мінімалки в два рази, ще частину суми вдасться зберегти завдяки верифікації.

Хто може залишитись  без субсидій в цьому році і як зміниться допомога?

На початку минулого року Міністерство фінансів запустило  масштабну верифікацію. Під перевірку потрапило 25 мільйонів українців – всі, хто отримує гроші від держави (в тому числі пенсіонери і субсидіанти). У 2017-му верифікація повинна вийти на новий рівень – Мінфін розробляє спеціальний законопроект.

Найбільше порушників виявили серед одержувачів субсидії.  Згідно з постановою Кабміну субсидію не можуть отримувати українці, які протягом року зробили покупку  як мінімум на 50 тисяч гривень. З реєстрів Мінфін отримує інформацію  про покупців землі і нерухомості, а після зіставляє її зі списком субсидіантів. Таким чином виявили понад 100 тисяч «порушників».

Розмір субсидії в першу чергу залежить від сукупного  доходу сім’ї.  При цьому, за різними оцінками, до 40% українців отримують зарплату «в конвертах». Мінфін все ще розробляє механізм, який дозволить визначити реальний дохід субсидіантів.

Завдяки збільшенню мінімальної зарплати  з 1600 до 3200 гривень, з 1 січня 2017 року  на субсидії, підрахували чиновники, вдасться заощадити близько 5 млрд гривень. Правда, перерахують «знижки» тільки вкінці  опалювального сезону – тобто після квітня 2017 року.

Ще одне поширене порушення – здача в оренду квартир з субсидіями. Дохід від здачі житла в оренду  повинен враховуватися при розрахунку субсидій. Крім того, отримати комунальну «знижку» можна тільки за місцем  фактичного проживання. Тобто, в орендованій квартирі оформити субсидію можуть  тільки квартиранти, надавши договір оренди в органи  соціального захисту.

Незважаючи на це, в Інтернеті можна знайти чимало оголошень «Здам квартиру з субсидією». І йдеться часто не про «дешеве житло».

Що трапиться з субсидіями у 2017-му?

Цього року Кабінет міністрів повинен розробити концепцію монетизації субсидій, простіше кажучи – «знижку» виплачуватимуть грошима. Тільки на 2017 рік планують витратити на субсидії 51 мільярд гривень.

«Монетизацію субсидій обговорюють  в Кабінеті міністрів, Прем’єр-міністр, Світовий банк, робоча група Кабміну. Уряд про це думає. Нарешті з’явилося усвідомлення того, що монетизація  необхідна», - поінформувала  представник Мінфіну, керівник  офісу реформ Яна Бугримова.

Після цього, припускають чиновники, з’явиться стимул для економії – чим менше витратили на «комуналку», тим  більше грошей залишилось. Якщо зараз «зекономлені» кошти переходять на наступний місяць, а після монетизації «здачу» можна буде отримати «на руки».

Є кілька можливих схем монетизації.

Перша – платити  гроші теплокомуненерго (ТКЕ), які будуть компенсувати  субсидії. Друга – перераховувати  гроші, виділені на субсидії, безпосередньо споживачам. При цьому друга модель також має кілька варіантів. На картки можуть перераховувати всі гроші, і українці зможуть їх витрачати на свій розсуд, або ж на картки будуть перераховувати  тільки зекономлені кошти, якщо субсидіант використовував ресурси менше, ніж передбачено соціальною нормою.

«Моя особииста думка:  я б йшла поетапно, тому що ця зміна несе ризики. Ми не знаємо, як поведе себе людина, якщо ми на картку віддамо всі гроші і не буде обмежень по використанню. Я не впевнена, що в цьому випадку не впаде платіжна дисципліна. Кінцева мета – дати гроші людям.  Повинно бути підготовлене технічне рішення: які картки і на якій базі.  Можливо, потрібно починати з монетизації залишків, тоді ми уникаємо ризику несплати. Потім потрібно переходити на повну монетизацію», - розповідає Яна Бугримова.

Заступник глави департаменту НАК «Нафтогаз України» Олексій Хабатюк впевнений, що введенню монетизації субсидій має передувати побудова системи верифікації одержувачів субсидій, а також зниження нормативів, на які призначається «знижка».

Скільки українців ризикують залишитися без субсидій? За підрахунками Мінсоцполітики, у цьому році субсидії отримають 9 із 15-ти мільйонів українських сімей. Вже зараз за підсумками верифікації  7 тисяч сімей залишились без субсидій (держава заощадила майже  15 млн грн).  Всього до «чорного списку» Мінфіну потрапили 185 тисяч одержувачів субсидій і зараз інформація по них перевіряється органами соціального захисту.

Залишити без субсидій можуть з двох причин.

Субсидіант приховує частину доходу.

Субсидіант зробив покупку на суму від 50 тисяч гривень протягом 12-ти місяців з моменту отримання «знижки». Без допомоги також можуть залишитись ті українці, чий дохід за минулий рік істотно виріс.

Нагадаємо,  із середини минулого року, якщо працездатний член сім’ї  офіційно не працює, при розрахунку субсидії,  як заявив заступник Мміністра соціальної політики Віталій Мущинін, будуть враховувати його дохід в розмірі двох прожиткових мінімумів (на даний момент – 3200 грн). Раніше для непрацюючого члена сім’ї враховували дохід у розмірі одного прожиткового мінімуму. Тобто, якщо сім’я з 4-х працездатних осіб  має сукупний дохід 10 тисяч гривень, але один з членів сім’ї офіційно не працює,  при нарахуванні субсидії буде вважатись, що сім’я заробляє 13,2 тисяч гривень. Тобто, фактично субсидія безробітному призначена на тому ж рівні, що й субсидія для українця з мінімальною зарплатою.

«Сегодня.ua»

 

У травні українцям перерахують субсидії

В Україні вже через кілька тижнів перерахують субсидії мільйонам сімей. Згідно з постановою Кабміну, знижка на комуналку розраховується як мінімум два рази на рік – 1 травня та 1 жовтня.

Якщо субсидія призначається до квітня, враховується середній дохід сім'ї за попередні дев'ять місяців, а якщо пізніше – середній дохід за минулий календарний рік. Знижка на комуналку для тих українців, які в 2016 стали заробляти більше, може значно скоротиться, йдеться на сайті Україна комунальна.

Як перерахують знижки

Середня зарплата в Україні за минулий рік зросла на 48%, йдеться в даних Держстату. В кінці 2015-го українці в середньому заробляли 4362 гривень, а в кінці минулого року – 6475 гривень. Сума доходів безпосередньо впливає на розмір субсидій. У минулому році субсидію налічували виходячи з доходу в 2015-му, а в цьому році перерахують з урахуванням доходів за минулий рік. В результаті після перерахунку розмір знижки для українців значно скоротиться.

Наприклад, сім'я з чотирьох осіб з двома середніми зарплатами в цей опалювальний сезон платила за комуналку зі знижкою не більше 1064 гривень, а в наступному – заплатить не більше 2033 гривень. Якщо ці суми повністю покривають вартість комунальних послуг в межах соціальних норм, субсидію  такій сім'ї і зовсім можуть забрати. Якщо субсидія вже оформлена, органи соціального захисту перерахунок зроблять автоматично.

«Якщо обставини в сім'ї не змінилися, якщо не з'явився за минулий рік безробітний серед членів сім'ї, якщо кількість прописаних у квартирі не змінилася, якщо не було покупки на суму від 50 тисяч гривень – перерахунок зроблять органи соціального захисту самостійно. Якщо щось в умовах сім'ї змінилося, в тому числі щось з перерахованого мною, потрібно про це повідомляти органам соцзахисту», – пояснили на урядовій гарячій лінії.

Але навіть тим сім'ям, чий дохід за минулий рік ніяк не змінився, у наступному опалювальному сезоні доведеться платити більше. Пов'язано це з тим, що соціальну норму на опалення житла скорочують. Новий норматив – 5 кубометрів газу на квадратний метр (було 5,5 кубів) – набуде чинності вже в травні цього року. Зараз субсидія покриває 330 кубів на опалення квартири площею 60 квадратних метрів, вже в наступному опалювальному сезоні "комунальну знижку" будуть нараховувати тільки на 300 кубів. Якщо при цьому продовжити спалювати 330 кубів, доведеться 30 кубів оплачувати без субсидії. За чинним тарифом – це ще 204 гривні.

У квартирі такої ж площі з центральним опаленням субсидія буде покривати замість 3,28 всього 2,5 Гкал тепла. Якщо не скоротити споживання, за 0,7 Гкал доведеться платити без субсидії. У Києві такий обсяг тепла обійдеться в 1411 гривень.