Skip to Content

Якщо Ваша дитина навчається в учбовому закладі на контрактній основі, Вам необхідно це знати

Відповідно до Закону України  від 01.01.2017 за № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», внесено зміни до Податкового кодексу України, а саме до правил включення до податкової знижки з податку на доходи фізичних осіб оплаченої вартості навчання фізичної особи.

Відповідно до п.п. 166.3.3 ч. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу України «Податкова знижка»:

«суму коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення».

Для відшкодування грошових коштів у вигляді податкової знижки, до Територіальних органівГоловного управління Державної Фіскальної служби у Київській області необхідно надати наступні документи (оригінали та копії):

 • паспорт громадянина України;
 • картка платника податків (ідентифікаційнй код/ідентифікаційний номер);
 • довідка з місця роботи про доходи, отримані в звітному (календарному) році (2016, з вказанням суми відрахувань військового збору);
 • декларація про доходи отримані в звітному (календарному) році( 2016) та додаток до неї (для осіб – приватних підприємців,осіб, які працюють за сумісництвом, осіб, які здійснювали операції з нерухомістю у звітному (календарному) році, осіб, які мають доходи за межами України);
 • договір з навчальним закладом про оплату навчання студента за кошти фізичної особи (батька/матері, які підписували договір та проводили оплату);
 • квитанції про оплату за навчання дитини в звітному (календарному) році( 2016);
 • заява встановленого зразка про суми виплачених доходів та утриманих податків;
 • реквізити особового (карткового) рахунку в банку особи, яка подає заяву на отримання податкової знижки;
 • свідоцтво про народження дитини;
 • паспорт громадянина України – дитини;
 • картка платника податків дитини (ідентифікаційнй код/ідентифікаційний номер);
 • довідка з навчального закладу про те, з якого і по який період у звітному (календарному - 2016) році навчалася особа.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!

Якщо у 2016 році член сім'ї першого ступеня (син/дочка/ чоловік/дружина/мати/батько - пп.14.1.263 ПКУ) споріднення, за якого сплачували за навчання, отримував заробітну плату, то, найімовірніше, скористатися правом на податкову знижку тому, хто сплачував, не зможе.

Протягом 2017 року до складу податкової знижки за 2016 рік включаються кошти, сплачені платником податків закладу освіти як компенсація вартості одержання середньої професійної або вищої освіти самим платником та/або членом його родини першого ступеня споріднення, який не одержує зарплату або дохід від провадження підприємницької діяльності.

Також до 01.01.2017 сума витрат, дозволена до включення до податкової знижки, не може перевищувати суми місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року(1378 грн. – прожитковий мінімум станом на 01.01.2016), помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн. (1378х1,4=1930 грн.)

Однак, починаючи з 01.01. 2017 для отримання податкової знижки у разі оплати вартості навчання членів сім'ї першого ступеня споріднення не обов'язково, щоб такий член сім'ї не одержував заробітну плату, тобто такий член сім'ї може бути працевлаштованим, отримувати зарплату, а особа, яка оплачує на його користь вартість навчання, може включити витрати до податкової знижки.

Починаючи з 2017 року всі обмеження щодо розміру витрат скасовано.

(Дані зміни будуть враховуватись при наданні податкової знижки за 2017 рік, починаючи з 01.01.2018).

 

Світлана Павленко, заступник начальника Фастівського бюро правової допомоги Вишневського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової  допомоги